Strony

9 września 2016

Projekt: INSPIRACJA

CO?

Chciałabym przeprowadzić mały projekt, a właściwie eksperyment polegający na tym, że co jakiś czas wrzucałabym tu posty promujące twórczość różnych fotografów. Od klasyków, dzięki którym w ogóle fotografia jako sztuka wizualna wygląda obecnie tak jak wygląda, przez fotografów współczesnych z całego świata, których prace uważam za inspirujące i którzy mieli wpływ na to, że te kilka lat temu w ogóle wzięłam aparat do ręki, aż po promocję zdolnych Polaków, często moich dobrych znajomych zresztą, którzy zasługują na większą rozpoznawalność w kraju i na świecie.

DLACZEGO?

Pomysł na projekt tego typu chodził mi po głowie już od jakiegoś czasu z bardzo wielu powodów. Raz, że uwielbiam prezentować Wam prace fotografów, którzy mieli wpływ na mój własny rozwój i których prace sobie cenię. Kto wie, może i Was zainspirują na tyle, by chwycić za aparat i spróbować własnych sił, o ile oczywiście jeszcze tego nie robicie! Po drugie, chciałabym dzięki temu też przybliżyć niektórym trochę historię fotografii, bo jestem świadoma tego, że wielu pasjonatów fotografii nie bardzo w to wnika i bardziej skupia się na czystej praktyce. A szkoda! Gdy jeszcze studiowałam fotografię historia fotografii należała do jednych z moich ulubionych przedmiotów. Do dziś żałuję, że nasz program był mocno okrojony i byliśmy w stanie skupić się tak naprawdę jedynie na podstawach podstaw i najważniejszych nazwiskach. Nawet nie chodzi o to, że ta wiedza jest jakoś niezbędna do tego, by rozpocząć przygodę ze zdjęciami (choć na pewno jest przydatna), rzecz w tym, że to jest po prostu ciekawe! W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani zdjęciami dosłownie z każdej strony i myślę, że większość z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić świata bez nich. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to stosunkowo nowe medium i że na przestrzeni czasu bardzo się zmieniało, w zależności od możliwości technicznych, potrzeb a nawet poglądów popularnych w danym okresie. Coś co teraz jest dla nas oczywiste - jeszcze nie tak dawno wcale nie było. Kolejną istotną kwestią jest to, że z własnego doświadczenia wiem, że często zamykamy się na rodzaje fotografii, którymi samemu się nie zajmujemy. Sama bardzo długo nie chciałam mieć nic wspólnego z reportażem, zasłaniając się argumentami, że tego "nie czuję" i nie rozumiem jako osoba, która preferuje stylizowane baśniowe ujęcia. Będąc na fotografii wielokrotnie podczas zajęć byłam zmuszona patrzeć na zdjęcia, które były nie w moim stylu. Które z mojej perspektywy były brzydkie, nieudane, nudne, prezentowały sobą przerost formy nad treścią bądź odwrotnie, itd. Prawdę mówiąc wiele z nich wciąż za takie uważam, ale zmieniłam też trochę podejście, nauczyłam się doceniać także fotografie, które niekoniecznie pokrywają się z tym, co sama tworzę i lubię. To pozwala inaczej spojrzeć na fotografię i postawić sobie pytania czemu ktoś uważa dany temat zdjęć lub ich formę za wartościową. To rozwija i poszerza horyzonty. A czasem potrafi i zainteresować lub zmienić nasze własne podejście czy technikę. Nie warto się zamykać jedynie na to, co nam dobrze znane, a im lepiej rozumiemy różne techniki czy spojrzenia na fotografię, tym bardziej świadomi stajemy się co samemu możemy innym zaproponować, co byłoby tylko nasze i w jakiś sposób unikatowe. 

W JAKI SPOSÓB?

Przede wszystkim chciałabym zaznaczyć, że nie będą to posty długie. Chciałabym w krótki, treściwy sposób przedstawić sylwetkę danego fotografa, napisać kilka istotnych faktów i ewentualnie moje własne odczucia i spostrzeżenia dotyczące twórczości danej osoby. Do tego oczywiście przedstawić kilka prac, które uważam za szczególnie udane bądź reprezentatywne. Nie chcę zanudzać Was masą faktów i długimi notkami, ponieważ cała akcja ma na celu jedynie przybliżenie sylwetki różnych fotografów, zachęcić Was byście sami zrobili dalszy research, jeśli czyjeś zdjęcia szczególnie przypadną Wam do gustu bądź zainteresują. Oczywiście nie wykluczam, że na temat niektórych mogę się bardziej rozpisać, bo z natury jestem gadułą i uwielbiam nawijać o fotografii, niemniej postaram się, aby posty były względnie zbliżonej długości. Celem akcji jest przede wszystkim pokazanie, że "hej, ktoś taki istnieje i z takiego i takiego powodu uważam jego twórczość za ważną, obczajcie sobie kilka zdjęć, jak Was zainteresują - fajnie, jak nie - też spoko!".

KIEDY? 

Na pewno jeszcze w tym miesiącu zamierzam opublikować pierwszy post z serii. Jako, że pomysł jest dość świeży to wciąż planuję jak to najsensowniej organizować. Jestem bardzo otwarta na wszelkie sugestie dotyczące formy całej akcji, tego jakich fotografów według Was nie powinno zabraknąć, itd. Także jeśli macie jakiekolwiek uwagi, propozycje, zastrzeżenia - chętnie je poznam! :) Jestem ciekawa co w ogóle sądzicie o czymś takim oraz czy będzie jakiekolwiek zainteresowanie postami tego typu!***

ZNAJDZIECIE MNIE TEŻ TUTAJ: 
3 komentarze:

 1. Świetny pomysł, uwielbiam takie inspiracyjne wpisy, mogłabym oglądać różne zdjęcia godzinami ^^

  http://lapaczchwilfoto.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę sie doczekać pierwszego postu z tej serii!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę się doczekać tego projektu. Będzie duża dawka inspiracji! :)

  OdpowiedzUsuń